تبلیغات
پورتال آموزشی افغانستان | Afghanistan Educational Portal - حکم لمس عورت فرد بیمار، و آیا وضوی پزشک(داکتر) باطل می شود؟
لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
حکم لمس عورت فرد بیمار، و آیا وضوی پزشک باطل می شود؟

 

 

از جناب علامه عبد العزیز ابن باز سوال شد : رأی جنابعالی در این مورد که گاهی لازم می شود که پزشک برای معاینه مریض عورت وی را نگاه کند و یا لمس نماید چیست؟ و یا در بعضی اوقات در اثنای عمل جراحی دست او به خون یا ادرار آغشته می شود، آیا تکرار وضوء در این حالات واجب است؟

 

الحمدلله،

«ایرادی ندارد که پزشک مرد عورت مرد را در وقت نیاز لمس کند و یا برای معاینه نگاه کند، چه عورت جلویی باشد یا عقب، می تواند به دلیل نیاز و ضرورت نگاه و لمس کند، و یا اگر نیازی درکار بود خون لمس کند مثلا برای پی بردن به حالت زخم یا مداوای آن (دستش خونی شود)، و بعد از آن دستش را بشوید، و ضوء هم با لمس خون یا ادرار باطل نمی شود، اما هرگاه عورت را لمس نمود وضویش باطل می شود چه عورت جلویی باشد یا عقب، ولی دست زدن به خون و ادرار و یا دیگر نجاست ها موجب باطل شدن وضوء نیستند، فقط باید با آب شسته شود، لکن کسی که فرج را بدون حائل (مثل دستکش) لمس کند یعنی تماس (مستقیم) گوشت (دست) با گوشت (فرج) وضویش باطل می شود، زیرا پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : «مَنْ أَفْضَی بِیَدِهِ إِلَی فَرَجهِ، لَیْسَ دُونَهُما سِتْرٌ، فَقَدْ وَجَبَ عَلَیْهِ الْوُضُوءُ». یعنی : « کسی که بدون حائلی به آلت تناسلی خود دست زد، بیگمان وضو بر وی واجب است (وضویش باطل شده)‌ » احمد و ابن حبان و حاکم آنرا روایت ‌کرده‌اند. و همینطور اگر پزشک زن فرج زن را به دلیل نیازی لمس کند، وضوی او - اگر قبلا طهارت داشته - باطل می شود مثل وضوی مرد».

مجموع فتاوی ومقالات متنوعة للشیخ ابن باز 6 / 20 .

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم
طبقه بندی: عقیده اسلامی ، 
برچسب ها: حکم لمس عورت فرد بیمار، و آیا وضوی پزشک(داکتر) باطل می شود؟، در باره حکم لمس عورت فرد بیمار، و آیا وضوی داکتر باطل می شود؟،  

تاریخ : 1395/10/6 | 06:14 بعد از ظهر | نویسنده : پورتال آموزشی افغانستان Afghanistan Educational Portal | نظرات
.: Noori Group:.