تبلیغات
پورتال آموزشی افغانستان | Afghanistan Educational Portal - بدعت های نماز جمعه
لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
14956439_212884669138882_7527413290695182418_n.jpg (700×420)
بعضی سنت های نماز جمعه که توسط بدعات تغیر داده شده اند :
 بدعاتی استند که در روز جمعه مردم میکنند بنام دین چون از سنت رسول الله ص خبر ندارند ، گمان میکنند که خیر میکنیم در حالیکه عمل شان شر است !
دین بالای دو اصل استوار است : 
- بندگی صرف به الله 
- و بندگی الله به طریقه رسول الله ص

وحی ( قرآن و حدیث ) کدام کدام طریقه ها را بیان کرده ؟ فقط همین دین است و بس !
 و آن راه که پیر و امام و مولوی و ملا از خود ساخته دین اش میگوئید خود را خسته میکنید و مورد قبول الله نیست و زیان هم کردید!
بنابرآن برای مبتدعین هوشدار است !

- رسول الله ص ارشاد فرموده اند :
بهترین روزهای شما روز جمعه است که در آن الله عزوجل  5 خصوصیت را شامل کرده است ، آدم ع را خلق کرده ، و داخل جنت کرد ، و از جنت بیرون کرد ، ساعتی است درین روز که دعا در آن قبول میشود ، و قیامت هم در روز جمعه میاید .
و در روایت دیگر فرموده اند که نفخه ( صور اول )  و صعقه ( صور دوم )هم در این روز است ، و میفرمایند که درین رور درود زیاد بفرستید ، درود شما به من پیش کرده میشود ( ملائک میبرند برایشان ) ، ( و رسول الله ص دوباره جواب میدهند به درود و درود گفتن تقاضای محبت است به رسول الله ص و باعث دور شدن غمها میشود ) ، و الله رب العالمین 10 بار بالایت رحمت میکند ، صحابه رضی الله عنهم پرسیدند که یا رسول الله ص ! درود ما چگونه برایت پیش میشوند ؟ تو که خاک شده میباشی؟؟ رسول الله ص فرمودند : الله تعالی بر خاک حرام نموده تا اجساد انبیاء علیهم السلام را بخورند . ( در برزخ انبیاء علیهم السلام زنده اند و رزق میخوردند اما در زندگی دنیا زنده نیستند نه صدای کسی را میشنوند ، نه به گوشهایشان دعای کسی را میشنوند نه جایی میروند ، و نه حاضر میشوند جایی ) 
که در ین چند خصوصیت ، دعاء و درود عمل ما است و متباقی عقیده !

بعضی از سنت های نماز جمعه که اکثر آنها با بدعات تغیر داده شده اند :
-- در وقت استواء ( 122 پیشین ) نماز مکروه است در سایر روزها چنانچه رسول الله ص فرموده اند که وقتی آفتاب در کبد السماء یعنی در جگر آسمان قرار گرفت نماز نفل نخوانید ، اما در روز جمعه مکروه نیست .
--  هرگاه به مسجد رسیدی از بیرون ( شرط آمدن از بیرون است ) با وجودیکه خطبه شروع شده بود دو رکعت نماز بخوان ! چنانچه رسول الله ص میفرمایند : 
 (إِذَا جَاءَ أَحَدُكُمْ یَوْمَ الْجُمُعَةِ ، وَالْإِمَامُ یَخْطُبُ ، فَلْیَرْكَعْ رَكْعَتَیْنِ ، وَلْیَتَجَوَّزْ فِیهِمَا) رواه مسلم (875)
 و بسیار مردم خلاف این حدیث عمل میکنند ( بدعت ) ، قسمیکه از وقت به مسجد آمده و نشسته همینکه امام به خطبه شروع میکند برمیخیزد و دو رکعت نمازمیخواند ، که این عمل بدعت است بلکه سنت آن است که در بالا ذکر شد .
-- 44 رکعت نماز سنت پیش از فرض را رسول الله ص در ین روز مقرر نکرده اند ، و نه بعد از نماز جمعه این 4 رکعت سنت خوانده نمیشود ، چون نه قولا و نه عملا از ایشان روایت نشده ، بلکه به نماز های نفلی اهتمام شده هر اندازه که میتوانی 2 ، 4 ، 6 ... 
بنا خواندن 44 رکعت سنت پیش از نماز جمعه یا بعد از نماز جمعه که قضایی میاورند از بدعات است و در بسیاری مساجد میشود !
-- بدعت چگونه میشود در مسجد : 
ابتداء امام نشسته تقریر میکند  ، بعد از تقریر به نماز سنت وقت داده میشود ، بعد آذان میشود ، بعد از آذان خطبه داده میشود ، و بعد به جمع ایستاد میشوند ، که این طریقه نبی علیه السلام نیست !!!! نه از اصحاب کرام !
 طریقه رسول الله ص این بود که قبل از خطبه به نماز های نفلی ترغیب میدادند ، به منبر مینشستند و سلام میدادند ، بعد موذن آذان میکرد ، بعد رسول الله ص خطبه میدادند ( و عموما سوره ق را میخواندند در خطبه ها ) به زبان عربی چون همه اعراب بودند و میدانستند ولی برای خطبه الفاظ خاصی را استعمال نمیکردند ، به جز خطبه الحاجت ( ان الحمدلله و.... ) ، پس خطبه میتواند به هر زبانی باشد . 
 و خطبه را طویل نمیدادند بلکه کوتاه ( نه کوتاه تر از نماز ) و پرمفهوم چنانچه میفرمایند :
 (( إن طول صلاة الرجل وقصر خطبته مئنة من فقهه – أی علامة – فأطیلوا الصلاة واقصروا الخطبة ، وإن من البیان سحراً )) رواه مسلم ( /2594 رقم 869 )
 -- رسول الله ص در نماز( سَبِّحِ اسْمَ رَبِّكَ الأَعْلَى ..... سوره الأَعْلَى) را در اول رکعت نماز جمعه میخواندند ، و در رکعت دوم ( هَلْ أَتَاكَ حَدِیثُ الْغَاشِیَةِ... سوره الغاشیة) را میخواندند ، و گاه گاهی رسول الله ص در نماز جمعه اول رکعت سوره جمعه و رکعت دوم سوره منافقون را میخواندند ، در حالیکه در اکثر مساجد این سنت را قطع کرده اند !
-- و دو سنت بعد از نماز : 
 رسول الله ص بعد از نماز که خانه میرفتند دو رکعت سنت را اداء میکردند ، و طریقه دوم چهار رکعت سنت میخواندند . که چهار رکعت افضل است و دو رکعت هم درست است .

- بدعت دیگر اینکه میگویند در روز جمعه اگر کسی زیارت القبور خاصتا قبور پدر و مادر را کند الله برایش نیکی میدهد
 در حالیکه زیارت القبور یا زیارت قبر پدر و مادر مختص به روز جمعه نیست .

ان شاءالله با دانستن این موارد ، بدعات را از نماز های مان بردارید و بطریقه رسول الله ص بپیوندید ، زیرا هر عمل عبادی که میکنیم اگر بطریقه رسول الله صلی الله علیه و سلم نیست ، پس عمل مان ضایع و برباد است و اجری نزد الله عزوجل ندارد !

برچسب ها: در مورد بدعت های روزجمعه، بدعت های روزجمعه چی گونه است، بدعت های روزجمعه اهل سنت و الجماعت، بدعت چگونه میشود در مسجد، بدعت های روز جمعه چیست؟؟، بدعت های نماز جمعه، در باره بدعت های نماز جمعه،  

تاریخ : 1395/10/13 | 03:28 بعد از ظهر | نویسنده : پورتال آموزشی افغانستان Afghanistan Educational Portal | نظرات
.: Noori Group:.