تبلیغات

پورتال آموزشی افغانستان | Afghanistan Educational Portal - بدعت های نماز جمعه

تبلیغات

آمارسایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

نظرسنجی

  بهترین آموزشگاه شهر کابل کدام است؟

جستجو

تبلیغات

درباره سایت


  پورتال آموزشی افغانستان- Afghan Educational Portal اولین وبهترین وب سایت علمی آموزشی در افغانستان که از طریق آنلاین (انترنیتی ) به فعالیت آغاز نموده یکی از بزرگترین مراکز علمی در فراهم بهترین ,ناب ترین و کمیاب ترین معلومات در مواردگونانگون همچو : رهنمایی مکمل با فراهم نمودن کتاب اسلامی ,فتوا معاصر,بخش توحید,بخش تفسیر و ترجمه قرآن کریم,نشید های اسلامی, بخش اقتصاد ,تاریخچه علم اقتصاد ,مفاهیم جدید اقتصاد ,وضعیت فعلی اقتصاد جهان و افغانستان ,بخش مواد آموزشی مواد کانکور برای جوانان ,سافت ویر و برنامه های مفید آموزشی , گنچینه مکمل پزشکی و طبی وصد ها مقاله مفید را از این مرکز انترنیتی دریافت کنید
  قابل یاد آوریست این پورتال علمی به هیچ ارگان های داخلی یا خارجی، دولت یا غیر دولتی ارتباط ندارد و کاملا مستقل میباشد

  مدير سایت : پورتال آموزشی افغانستان Afghanistan Educational Portal

بدعت های نماز جمعه

14956439_212884669138882_7527413290695182418_n.jpg (700×420)
بعضی سنت های نماز جمعه که توسط بدعات تغیر داده شده اند :
 بدعاتی استند که در روز جمعه مردم میکنند بنام دین چون از سنت رسول الله ص خبر ندارند ، گمان میکنند که خیر میکنیم در حالیکه عمل شان شر است !
دین بالای دو اصل استوار است : 
- بندگی صرف به الله 
- و بندگی الله به طریقه رسول الله ص

وحی ( قرآن و حدیث ) کدام کدام طریقه ها را بیان کرده ؟ فقط همین دین است و بس !
 و آن راه که پیر و امام و مولوی و ملا از خود ساخته دین اش میگوئید خود را خسته میکنید و مورد قبول الله نیست و زیان هم کردید!
بنابرآن برای مبتدعین هوشدار است !

- رسول الله ص ارشاد فرموده اند :
بهترین روزهای شما روز جمعه است که در آن الله عزوجل  5 خصوصیت را شامل کرده است ، آدم ع را خلق کرده ، و داخل جنت کرد ، و از جنت بیرون کرد ، ساعتی است درین روز که دعا در آن قبول میشود ، و قیامت هم در روز جمعه میاید .
و در روایت دیگر فرموده اند که نفخه ( صور اول )  و صعقه ( صور دوم )هم در این روز است ، و میفرمایند که درین رور درود زیاد بفرستید ، درود شما به من پیش کرده میشود ( ملائک میبرند برایشان ) ، ( و رسول الله ص دوباره جواب میدهند به درود و درود گفتن تقاضای محبت است به رسول الله ص و باعث دور شدن غمها میشود ) ، و الله رب العالمین 10 بار بالایت رحمت میکند ، صحابه رضی الله عنهم پرسیدند که یا رسول الله ص ! درود ما چگونه برایت پیش میشوند ؟ تو که خاک شده میباشی؟؟ رسول الله ص فرمودند : الله تعالی بر خاک حرام نموده تا اجساد انبیاء علیهم السلام را بخورند . ( در برزخ انبیاء علیهم السلام زنده اند و رزق میخوردند اما در زندگی دنیا زنده نیستند نه صدای کسی را میشنوند ، نه به گوشهایشان دعای کسی را میشنوند نه جایی میروند ، و نه حاضر میشوند جایی ) 
که در ین چند خصوصیت ، دعاء و درود عمل ما است و متباقی عقیده !

بعضی از سنت های نماز جمعه که اکثر آنها با بدعات تغیر داده شده اند :
-- در وقت استواء ( 122 پیشین ) نماز مکروه است در سایر روزها چنانچه رسول الله ص فرموده اند که وقتی آفتاب در کبد السماء یعنی در جگر آسمان قرار گرفت نماز نفل نخوانید ، اما در روز جمعه مکروه نیست .
--  هرگاه به مسجد رسیدی از بیرون ( شرط آمدن از بیرون است ) با وجودیکه خطبه شروع شده بود دو رکعت نماز بخوان ! چنانچه رسول الله ص میفرمایند : 
 (إِذَا جَاءَ أَحَدُكُمْ یَوْمَ الْجُمُعَةِ ، وَالْإِمَامُ یَخْطُبُ ، فَلْیَرْكَعْ رَكْعَتَیْنِ ، وَلْیَتَجَوَّزْ فِیهِمَا) رواه مسلم (875)
 و بسیار مردم خلاف این حدیث عمل میکنند ( بدعت ) ، قسمیکه از وقت به مسجد آمده و نشسته همینکه امام به خطبه شروع میکند برمیخیزد و دو رکعت نمازمیخواند ، که این عمل بدعت است بلکه سنت آن است که در بالا ذکر شد .
-- 44 رکعت نماز سنت پیش از فرض را رسول الله ص در ین روز مقرر نکرده اند ، و نه بعد از نماز جمعه این 4 رکعت سنت خوانده نمیشود ، چون نه قولا و نه عملا از ایشان روایت نشده ، بلکه به نماز های نفلی اهتمام شده هر اندازه که میتوانی 2 ، 4 ، 6 ... 
بنا خواندن 44 رکعت سنت پیش از نماز جمعه یا بعد از نماز جمعه که قضایی میاورند از بدعات است و در بسیاری مساجد میشود !
-- بدعت چگونه میشود در مسجد : 
ابتداء امام نشسته تقریر میکند  ، بعد از تقریر به نماز سنت وقت داده میشود ، بعد آذان میشود ، بعد از آذان خطبه داده میشود ، و بعد به جمع ایستاد میشوند ، که این طریقه نبی علیه السلام نیست !!!! نه از اصحاب کرام !
 طریقه رسول الله ص این بود که قبل از خطبه به نماز های نفلی ترغیب میدادند ، به منبر مینشستند و سلام میدادند ، بعد موذن آذان میکرد ، بعد رسول الله ص خطبه میدادند ( و عموما سوره ق را میخواندند در خطبه ها ) به زبان عربی چون همه اعراب بودند و میدانستند ولی برای خطبه الفاظ خاصی را استعمال نمیکردند ، به جز خطبه الحاجت ( ان الحمدلله و.... ) ، پس خطبه میتواند به هر زبانی باشد . 
 و خطبه را طویل نمیدادند بلکه کوتاه ( نه کوتاه تر از نماز ) و پرمفهوم چنانچه میفرمایند :
 (( إن طول صلاة الرجل وقصر خطبته مئنة من فقهه – أی علامة – فأطیلوا الصلاة واقصروا الخطبة ، وإن من البیان سحراً )) رواه مسلم ( /2594 رقم 869 )
 -- رسول الله ص در نماز( سَبِّحِ اسْمَ رَبِّكَ الأَعْلَى ..... سوره الأَعْلَى) را در اول رکعت نماز جمعه میخواندند ، و در رکعت دوم ( هَلْ أَتَاكَ حَدِیثُ الْغَاشِیَةِ... سوره الغاشیة) را میخواندند ، و گاه گاهی رسول الله ص در نماز جمعه اول رکعت سوره جمعه و رکعت دوم سوره منافقون را میخواندند ، در حالیکه در اکثر مساجد این سنت را قطع کرده اند !
-- و دو سنت بعد از نماز : 
 رسول الله ص بعد از نماز که خانه میرفتند دو رکعت سنت را اداء میکردند ، و طریقه دوم چهار رکعت سنت میخواندند . که چهار رکعت افضل است و دو رکعت هم درست است .

- بدعت دیگر اینکه میگویند در روز جمعه اگر کسی زیارت القبور خاصتا قبور پدر و مادر را کند الله برایش نیکی میدهد
 در حالیکه زیارت القبور یا زیارت قبر پدر و مادر مختص به روز جمعه نیست .

ان شاءالله با دانستن این موارد ، بدعات را از نماز های مان بردارید و بطریقه رسول الله ص بپیوندید ، زیرا هر عمل عبادی که میکنیم اگر بطریقه رسول الله صلی الله علیه و سلم نیست ، پس عمل مان ضایع و برباد است و اجری نزد الله عزوجل ندارد !
داغ کن - کلوب دات کام

آخرین ویرایش مطلب در تاریخ: 1395/10/13 ساعت: 03:33 بعد از ظهر
تاریخ ارسال پست: : 1395/10/13 ساعت: 03:28 بعد از ظهر

برچسب ها : در مورد بدعت های روزجمعه، بدعت های روزجمعه چی گونه است، بدعت های روزجمعه اهل سنت و الجماعت، بدعت چگونه میشود در مسجد، بدعت های روز جمعه چیست؟؟، بدعت های نماز جمعه، در باره بدعت های نماز جمعه،

بخش نظرات این مطلب

1396/12/3 10:04 بعد از ظهر
مقاله بزرگ
1396/11/16 05:33 بعد از ظهر
پست های کیفیت اصلی جذب مردم برای پرداخت سریع بازدید از صفحه وب است، این چیزی است که این وب سایت ارائه می دهد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر